Haber

Kuzey Kore başarılı yeni “stratejik silah testi”ni duyurdu

Kuzey Kore, yeni bir teknoloji geliştirme kapsamında “stratejik silah” olarak nitelendirdiği yeni füze denemesinin başarılı olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore haber ajansı KCNA, denemeyle ilgili yayınladığı haberde, Sohae Uydu Fırlatma Sahası’ndan 140 ton itki ile “katı yakıt motorunun statik fırlatma testi”nin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Ülkede bir ilk olan “bu önemli testin” yeni bir “stratejik silah” sisteminin geliştirilmesi için “kesin garanti” sağladığı bildirildi.

Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un’un testi yerinde takip ettiği aktarılırken, testin amacının yeni teknoloji geliştirme kapsamında füze motorunun tüm teknik parçalarının çalışıp çalışmadığını doğrulamak olduğu belirtildi.

Güney Kore haber ajansı Yonhap’ın haberine göre uzmanlar, Kuzey Kore’nin bu testle yüksek itiş gücüne sahip katı yakıtlı yeni bir kıtalararası balistik füze (ICBM) geliştirmeyi hedeflediğini savundu.

Öte yandan uzmanlar, katı yakıtlı füzelerin Kuzey’in daha önce denediği sıvı tabanlı füzelere göre daha kolay ve daha hızlı fırlatılabileceğini belirterek, ABD ve Güney Kore ordularının bu füzeleri tespit etmekte zorlanacağını sözlerine ekledi.

Kuzey Kore yönetiminin 2022’nin başından bu yana farklı menzillerde 30’dan fazla füze testi yaptığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu