Ekonomi

Bakan Dönmez enerji diplomasisi için Bakü’ye gidiyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Güney Gaz Koridoru 9. İstişare Konseyi Toplantısı için Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gidecek.

Enerji ve Olağan Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Dönmez, son aylarda yürüttüğü güç diplomasisi trafiğine bir yenisini daha ekliyor.

Son olarak Bulgaristan ve Kuzey Makedonya’yı ziyaret eden Dönmez, yarın Güney Gaz Koridoru 9. Danışma Kurulu Toplantısı için Bakü’ye gidecek.

Açılış konuşmasını Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yapacağı toplantının “Bakanlar Oturumu”nda Dönmez’in Türkiye’nin enerji ticaret merkezi hedefinde geldiği son nokta hakkında bilgi paylaşacağı öngörülüyor.

Bakan Dönmez’in ziyareti kapsamında Avrupa Birliği Enerjiden Sorumlu Komite Üyesi Kadri Şimson’un da aralarında bulunduğu çok sayıda isimle ikili görüşmeler gerçekleştirmesi, meslektaşlarını ve sektör temsilcilerini İstanbul Gaz Zirvesi’ne davet etmesi bekleniyor. 14-15 Şubat’ta.

Bulgaristan ile bir anlaşma imzalandı.

Dönmez’in Sofya ziyareti sırasında Pipelines ile Petrol Taşıma AŞ ve Bulgargaz arasında anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre Bulgaristan, 13 yıl boyunca Türkiye’den yılda yaklaşık 1,5 milyar metreküp doğal gaz tedarik edecek.

sivrice-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu